↑ Return to About Us

Area 2 Committee

NER AREA 2 COMMITTEE

CLICK HERE to contact Area 2

NER AREA 2 LEADERSHIP TEAM (KEY 3)

Area 2 President – David Walsh
Area 2 Commissioner – Tom Bain
Area 2 Director – Marc Andreo

The Area 2 Key 3 would like to take the opportunity to welcome back the dedicated volunteers of Area 2 and also welcome the following new member to the Area 2 Committee:

  • Steven Massee – Rip Van Winkle Council
  • Andrew Milgram – Greenwich Council
  • Jeff Glaze – Western Massachusetts Council

The Area 2 Committee is proud to include 3 youth members on our team:

  • Jon Hagenow – OA Section NE-2A Chief
  • Liam Gargiulo – OA Section NE-2B Chief
  • Riley O’Connor – Area 2 Venturing President

A full listing of the Area 2 Committee is listed below:

NER AREA 2 COMMITTEE

Assistant Area Commissioner – Al Relya

Past Area Presidents Serving on the Area Committee: Scott Christensen, Dave Talbot and Bill Johnston

Area Vice President – Finance – Bill Johnston

  • Major Gifts / Endowment Chair – Ross Weale

Area Vice President – Membership – Sal Ciampo

  • Exploring Chair – Alair Townsend
  • Charter Partner Relationships Committee – Gerald Kaiser

Area Vice President – Marketing – Vacant

Area Vice President – Program – John Vesey

  • Venturing Area President & Sea Scouting Advisor – David Barkstedt
    • Area Venturing President (Youth Member) – Riley O’Connor
    • Venturing Associate Adviser – Doug Ryder
    • Associate Adviser for Venturing – Francesca Imbrogno
  • Training Chair – Pat Bain
  • Advancement Chair – John Farley
  • Jamboree Chair – Jay Tweed
  • Outdoor Adventures Chair – Dan Albert
    • Outdoor Program Chair – Ken Hood
    • NCAP Chair – Eric Anderson
    • Outdoor Adventures Support / NCAP Support – Dick Cordes
    • Outdoor Adventures Support / Resident Camping – Pat Boyd
    • Outdoor Adventures Support / COPE & Climbing Coordinator – Chris Moon
    • Outdoor Adventures Support / Conservation Advocate – Steve Scannell
    • Outdoor Adventures Support / Camp Assessment Coordinator – Cheryl Izyk
    • Summit Ambassador / High Adventure Chair – Jay Tweed
    • OA Section NE-2A Adviser – Bob Walz
      • OA Section NE-2A Associate Adviser – Henry Frick
      • OA Section NE-2A Associate Adviser – Lloyd Gallup
      • OA Section NE-2A Staff Adviser – Hunter McCormick
      • OA Section NE-2A Chief (Youth Member) – Jon Hagenow
    • OA Section NE-2B Adviser – Glenn Greubel Sr.
      • OA Section NE-2B Associate Adviser – Ken Hood
      • OA Section NE-2B Associate Adviser – Ian Pinnavaia
      • OA Section NE-2B Staff Adviser – Ed Theetge
      • OA Section NE-2B Chief (Youth Member) – Liam Gargiulo

Area Vice President – Leadership and Performance – Joe Case

  • Council Strategic Planning Chair – Joe Case
  • Youth Protection Chair – Bob Koch
  • Alumni Relations / NESA Chair – Jeff Glaze

Area 2 Ad Hoc Task Forces, Committees, Groups & Members-At-Large

  • Area 2 Committee Nominating Committee – Scott Christensen, (Chair),  Bill Johnston & Dave Talbot
  • Area Key Leadership Conferences (AKLC) Co-Chairs – Pat Bain & Paul McClain
    • Area Key Leadership Conferences (AKLC) Committee – Ron Hathaway, Cheryl Izyk & Dot Young
  • Area Web Site Manager / Developer  – Jess Hurwitz
  • Member(s)-At-Large:
    • Michael Caporlingua, Steve Massee, Andrew Milgram, Bob Newman, Rudy Santoro
  • Council Liaisons – See list and current assignments below.

Area 2 Council Liaison Assignments

  • Connecticut Rivers Council #66 – David Walsh
  • Greenwich Council #67 – John Kiernan
  • Housatonic Council #69 – Joe Case
  • Connecticut Yankee Council #72 – Ron Hathaway
  • Western Massachusetts Council #234 – Bill Johnston
  • Hudson Valley Council #374 – David Talbot
  • Theodore Roosevelt Council #386 – Tom Bain
  • Westchester-Putnam Council #388 – Sal Ciampo
  • Suffolk County Council #404 – Eric Anderson
  • Rip Van Winkle Council #405 – David Talbot
  • Greater New York Councils #640 – Scott Christensen

 

CLICK HERE to view a current copy of the Area 2 Committee Organizational Chart

Past Area Presidents

2013 – 2016 – Scott Christensen (Area 2)

2012 – Jason Barlow (Area 2)

2011 – William Johnston  (Area 2)

2010 – Dave Talbot (Area 7)

Elliott Netherton

Art Landi

Past Area Director

Dave Borchard (Retired)

 

Past Area 2 Key Leaders (2012) with Past Area Presidents – (From left to right) Bill Johnston (Past Area President), Jason Barlow (Past Area President), Dave Borchard (Past Area Director),Scott Christensen (Past Area President), Elliott Netherton (Past Area President) and David Talbot (Past Area President) – Photo taken at the Area 2 Committee Meeting – 09/15/12

 

NER Area 2 Key 3 Leadership Team – (from left to right) Marc Andreo (Area 2 Director), Scott Christensen (Area 2 President), Ron Hathaway (Area 2 Commissioner),

Immediate Past NER Area 2 Key 3 Leadership Team – (from left to right) Marc Andreo (Area 2 Director), Scott Christensen (Past Area 2 President), Ron Hathaway (Past Area 2 Commissioner)

Share